A RESZTE DOPISZE ZYCIE...
RSS
czwartek, 25 maja 2017

24 maja obchodzono Dzień Piśmiennictwa i Kultury Słowiańskiej

24 maja 2017 Sankt Petersburg Plac Dworcowy

Dzien Pismiennictwa i Kultury Slowianskiej

W koncu wielotysieczny chor i orkiestra wykonaly znany Hymn "Slaw'sia"

z opery Michaila Glinki "Zycie za Cara" czyli "Iwan Susanin"

Wikipedia.pl

Iwanowi Susaninowi i jego bohaterskiemu czynowi jest poświęconych kilka dzieł malarskich, jak również literackich i muzycznych; do najbardziej znanych należą opera Michaila Glinki "Zycie za Cara" (1836) opera Catterino Cavosa Iwan Susanin oraz dramat Nikolaja Polewoja Kostromskie lasy.

Iwan Osipowicz Susanin – wieśniak lub starosta wsi Domnino rosyjski bohater narodowy. Jak głosi legenda, został wynajęty przez jeden z polskich (lub litewskich) oddziałów wojskowych zimą 1612-13 w charakterze przewodnika, celem doprowadzenia do ukrywającego się we wsi cara Michaila Fiodorowicza. Susanin, nie chcąc zdradzić miejsca pobytu cara, zaprowadził Polaków w błotnisty las, gdzie został przez nich za karę zamęczony na śmierć. Dowodem prawdziwości tej historii może być wydany przez cara dokument o darowaniu zięciowi Susanina, Bogdanowi Sabininowi, połowy wsi w dowód wdzięcznosci za pełen oddania czyn poległego teścia.

08:33, nikola_piterski2
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 08 maja 2017

                                                                    (tekst i muzyka - Bułat Okudżawa)                            

Zimą czy latem — twardej doli zaznał w piechocie każdy z nas, lecz skoro wyżyć los pozwolił — bierz szynel — iść do domu czas!

Wojna nas cięła i kosiła,
aż i jej płomień wreszcie zgasł.
Czwarty rok matka nie ma syna,
bierz szynel,
iść do domu czas.

Czy szeregowiec, czy generał, jest dzieckiem wojny każdy z nas. Znów świat się w runie poubierał, bierz szynel, iść do domu czas.

W nasze ulice, bracie miły,
na zgliszcza domów — jeszcze raz
wygnane ptaki powróciły...
Bierz szynel,
iść do domu czas.

A ty, co z nocą pod powieką
pod gwiazdą z dykty śpisz, gdzie las,
wstańże, pułkowy mój kolego,
bierz szynel,
iść do domu czas.

Bo co ja bliskim twoim powiem? Skłamię, że los rozdzielił nas? Jak spojrzę w oczy młodej wdowie? Bierz szynel — iść do domu czas! 

(Tłumaczenie: Witold Dąbrowski) 

17:57, nikola_piterski2
Link Dodaj komentarz »
środa, 03 maja 2017

Polska, Mysłowice.

W Mysłowicach podczas kontroli legalności pobytu zatrzymano obywatela Rosji. Był oznaczony jako zagrażający bezpieczeństwu państwa. Taka informacja znalazła się na jednym z portali społecznościowych, na profilu "Braterstwo Polsko Rosyjskie". "Polska policja zatrzymała obywatela Rosji, motocyklistę z klubu 'Nocne Wilki' Nikołaja Łoginowa" - podano.

Wśród wylegitymowanych było 15 obywateli Słowacji, 12 Niemców, czterech Polaków i w sumie dwóch Rosjan. Zatrzymany mężczyzna zostanie przekazany stronie rosyjskiej.

Akcja motocyklistów "Drogi Zwycięstwa — na Berlin" wystartowała 27 kwietnia z międzynarodowego centrum motocyklowego w Niżnych Mniownikach. Motocykliści przejechali już przez Moskwę, Smoleńsk, Katyń, Mińsk, Chatyń, Warszawę i Wrocław. Następnie trasa biegnie przez Budapeszt, Bratysławę, Pragę, Drezno i Berlin. 

 

Rosja, Tiumeń.

 


14:15, nikola_piterski2
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 01 maja 2017

Rosyjska baza wojskowa "Arkticzeskij trilistnik" (Arktyczny Shamrock) na wyspie Ziemia Aleksandry archipelagu Ziemia Franciszka-Jozefa przez okragly rok pelni duzur bojowy w niezwykle trudnych warunkach klimatycznych. Kompleks jest wyposazony we wszystko, co niezbedne, aby w razie koniecznosci wojskowi mogli przez wiele miesiecy pelnić sluzbe na snieznym pustkowiu...

20:26, nikola_piterski2
Link Dodaj komentarz »

POINT OF DEPARTURE

POINT OF ARRIVAL

 

  

Russie Gelendzhik: vignobles Depardieu...

 

(Zdjecia: nikola_piterski2)

15:02, nikola_piterski2
Link Komentarze (1) »
piątek, 14 kwietnia 2017
piątek, 07 kwietnia 2017

ЦСКА - Металлург Финал.

Dodalbym, ze wlasnie magnitogorski klub staje sie posiadaczem Pucharu Gagarina przeszlegi sezonu.

W sobote 8 kwietnia w 15-00 startuje finalowa seria Pucharu Gagarina-2017, w ktorej stocza walke zwyciezca play-off Wschodniej Konferencji Kontynentalnej Ligi Hokejowej (KCHL) magnitogorski "Mietallurg" i lepsza druzyna Zachodniej Kontynentalnej Ligi Hokejowej sankt-petersburski SKA.

Seria potrwa do czterech zwyciestw jednej z druzyn. Pierwsze dwa pojedynki przejda w Magnitogorsku (Ural).

W finalowych seriach Konferencji SKA z rachunkiem 4:0 ogral "Lokomotyw" (Jaroslawl), a "Mietallurg" takze w czterech meczach zwyciezyl "Ak Bars" (Kazan). 

P.S. 

I po temacie...

10:58, nikola_piterski2
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 02 kwietnia 2017
piątek, 31 marca 2017
środa, 22 marca 2017

Warszawa: wandale znow zniszczyli cmentarz zolnierzy radzieckich

Zbezczeszczono najwiekszy cmentarz zolnierzy radzieckich w Warszawie - poinformowala rosyjska ambasada w Polsce. Chodzi o Cmentarz Mauzoleum Zolnierzy Sowieckich przy ul. Zwirki i Wigury.

Na schodach przy kompozycji rzezbiarskiej i plytach ulozonych dookola centralnego obelisku nieznani sprawcy za pomoca trafaretu naniesli ponad 15 analogicznych rysunkow przedstawiajacych swastyke faszystowska w czarnym kolorze i odciski stop w czerwonym kolorze na tle flagi panstwowej Izraela" — podala ambasada.

 

Ambasador Rosji w Polsce wyslal pod adresem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i MSZ kraju note z zadaniem usuniecia przez strone polska skutkow aktu wandalizmu i ukarania winnych. 

P.S. Cmentarz Mauzoleum Zolnierzy Sowieckich zostal zalozony w latach 1949-1950, skrywa prochy 21 468 zolnierzy radzieckich, ktorzy polegli w walkach o Warszawe w latach 1944-1945. 

08:51, nikola_piterski2
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 101
| < Maj 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
O autorze
clock for blog free скачать часы для сайта
Праздники сегодня Погода в Санкт-Петербурге - прогноз на завтра Санкт-Петербург. Исаакиевский собор